Trwałe płoty drewniane

Trwałe ogrodzenia z drewna

Niewłaściwie zabezpieczone płoty drewniane ekspresowo się dewastują oraz mogą ostatecznie zgubić swój pierwotny wdzięk oraz właściwości. Decydując się na zastosowanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać rodzaje pielęgnacji i konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące płot z drzewa trzeba zacząć od właściwego i skrupulatnego przygotowania materiału na ogrodzenie, bo od tego uzależniony jest wynik finalny własnych robót. Przed użyciem artykułów do osłony i dekoracji sztachet z drzewa kluczowe jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, głównie w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robakami. Jak ochronimy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne preparaty, jakie asekurują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy utrzymać naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni ogrodzenie od wewnątrz, lecz nie wytworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w wypadku impregnatu asekuruje ogrodzenie przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im sporo uwagi i troski.

Kompletnie inaczej jest w przypadku płotów z plastiku. Ten wersja ogrodzeń jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają również biokorozji w związku z tym służą swoim właścicielom przez długie lata.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s